Banner
Banner
Banner

Як побудувати лазню своїми руками

лютого 3, 2012


Саме російська лазня, яка здобула славу на весь світ, дозволяла нашим предкам у часи, коли не було ванних, систем центрального опалення та водопроводів підтримувати гігієну та чистоту власного тіла. Слід зазначити, що процедура ця була корисною не тільки з точки зору гігієни: вона відновлювала психологічно, рятуючи від наслідків стресів, допомагала відігрітися і видужати після переохолодження і вилікуватися від простудних захворювань. Що лазня – це корисно ми усвідомили, проте, не дивлячись на це ціна замовлення персональної лазні у фірмі, яка цим займається професійно не знизилася. А значить, розбираємося з тим, як побудувати лазню самостійно!

Вимоги до лазні: які вони?

Ви повинні розуміти, що в одній статті розкрити всі секрети створення лазні просто неможливо. Однак основні моменти ми постараємося розкрити якомога детальніше. Отже, якщо ви хочете, щоб лазня прослужила вам довгі роки, необхідно слідувати таким планом робіт:

- чітко сформулювати вимоги до лазні, і на їх основі вибрати проект лазні або розробити свій власний;

- оцінити вартість майбутніх робіт і переконатися в тому, що ви володієте потрібними ресурсами і матеріалами. наприклад оцінити скільки плитки знадобитися (покласти плитку у ванній своїми руками);

- вибрати на ділянці місце для лазні, яке повністю відповідає специфіці обраного типу лазні;

- розпочати роботи з будівництва лазні, правильно вибравши для цього час року;

- зібрати бригаду, кіт?% BEрой буде під силу виконати поставлені завдання;

- послідовно, етап за етапом виконати всі операції будівництва лазні;

- правильно встановити, і ввести в експлуатацію топковий обладнання.

Звичайно ж, які будуть розміри вашої лазні – вирішувати вам. Однак слід зауважити, що практично завжди площі 3-6 на 4-6 метрів стає більш ніж достатньо для мийки, передбанника і парилки. При цьому передбанник можна використовувати для зберігання підсобних приладдя. Проекти лазень і планувальні рішення можна знайти в інтернеті, в профільній літературі і журналах … словом вибрати є з чого. Буде просто чудово, якщо вам буде допомагати вибирати потрібний проект людина, що володіє практичними навичками в будівництві споруд подібного призначення. Якщо ця людина буде професійним теслею – це допоможе вам уникнути багатьох підводних каменів, адже при будівництві лазні багато в чому можна схитрувати, знаючи професійні тонкощі справи теслі.

При будівництві вашому майстру повинні допомагати, оптимальний варіант – це 2-5 осіб, які вміють чітко виконувати вказівки, і старанно працювати. Як часу для будівництва оптимальним варіантом є теплу пору року. Справа не тільки в тому, що вам необхідно буде закладати фундамент, і виконувати інші роботи, які в теплу пору року виконувати значно простіше, але і в тому, що знадобиться мінімум три місяці, перш ніж лазню можна буде використовувати за призначенням. Причому три місяці – це у випадку, якщо вам будуть допомагати професіонали. У команді, що займається будівництвом в обов’язковому порядку повинен бути один фахівець з досвідом і знаннями. Займаючись будівництвом лазні самостійно, на неї можна витратити рік або навіть більше. Чому будівництво лазні може так затягнутися? Все просто – адже фундамент лазні після укладання повинен добре устоятися, а на це треба півтора місяця, покрівля, стіни, а оздоблювальні роботи та інші супутні операції займають не так мало часу, як хотілося б. Цікавим, але не бюджетним варіантом є можливість придбати в однієї з компаній повний комплект спеціальних заготовок з деревини та документацію по самостійній збірці лазні. Ціна таких конструкторів часто перевищує 20.000 тисяч у.о.

Вибираємо проект лазні

Приступаючи до будівництва, приділіть час вивченню кількома варіантами проектів. Навіть якщо ви приступаєте до цього з упевненістю, що ви вже як не можна краще уявляєте собі, що як краще зробити, вивчення проектів може підказати вам оригінальний варіант, який вам раніше в голову просто не приходив. Але ж обираємо ми власне не тільки оформлення лазні і її розміри, але і стиль:

- лазня з верандою, або терасою;

- кам’яна лазня;

- класична російська лазня;

- лазня, поєднана в комплекс з басейнами;

- інші, більш екзотичні варіанти.

Вибір місця для будівництва лазні

Приступаючи до вибору місця для будівництва лазні, слід враховувати ряд факторів та обставин, таких як:

- характер грунтів на місцевості;

- рельєф ділянки;

- орієнтація лазні відповідно до сторін світу;

- розташування лазні щодо сусідніх будинків, господарських будівель і споруд іншого призначення;

- наявність і тип дренажної системи;

- наявність водойм, свердловин і колодязів поблизу.

Слід пам’ятати наступні рекомендації щодо вибору місця будівництва лазні:

- Місце вибирається з урахуванням особливостей рельєфу, тобто необхідно забезпечити можливість природного відтоку води. Це означає, що по одну сторону від будови має бути природний ухил з централізованим колектором або дренажним полем.

- Неприпустимо розташовувати баню таким чином, щоб в напрямку стоку від неї виявилися житлові або господарські споруди і колодязь.

- Треба звернути увагу на інтереси людей, що проживають на цій ділянці. Лазня не повинна своєю діяльністю доставляти неприємності мешканцям і сусідам.

- Будівництво лазні «по чорному» вимагає наявність відстані від неї до кордонів ділянки та іншим будовою мінімум 14 метрів.

- Слід розташувати баню таким чином, щоб часте напрямок вітру в місці розташування лазні не обумовлювало потрапляння іскор на інші будівлі. До слова, встановлюю трубу необхідно подбати про наявність іскрогасника.

- Будівництво лазні «по білому» передбачає наявність відстані від лазні до сусідніх будівель близько 6 метрів. Просто чудово, якщо біля лазні перебуватиме чистий, природний водойму, який дозволить скупатися після парилки.

Вибираємо матеріали для будівництва лазні

Приступаючи до будівництва лазні, необхідно добре уявляти, який проект ви збираєтеся втілити в реальність, які матеріали вам знадобляться, і лазню якої якості ви хотіли б отримати в результаті. Специфіка приміщення (підвищена вологість, висока температура) висуває високі вимоги до якості використовуваних матеріалів. Слід добре розуміти, деревину, яких порід дерев оптимально використовувати з тією чи іншою метою, адже кожен тип має свої недоліки і переваги. Дерево, що використовуються при будівництві лазні повинно бути добре просушеним (містити не більше 8 відсотків вологості).

Закладаємо фундамент для лазні

При виборі типу фундаменту при будівництві лазні увагу слід приділяти не тільки економічності останнього, а й тому, в яких умовах створена лазня (тип грунту, глибина проходження грунтових вод, і т.д.). При цьому, звичайно ж, слід вибирати фундамент так, щоб його створення виявилося вам під силу. Ділянка з щільним сухим грунтом (кам’янистим або глинисто-піщаним), і низькою глибиною протікання грунтових вод – підійде стовпчастий фундамент. У такому випадку підстава лазні буде упиратися на заглиблені, на 50-70 сантиметрів в землю, бетонні блоки, або, на ваш вибір, на цегляну кладку. Такі кам’яні опори зазвичай підносяться на 30-40 сантиметрів над рівнем землі, і розташовані з інтервалом близько метра. Після їх встановлення слід забезпечити гідроізоляцію гарячим бітумом, поклавши зверху кілька шарів руберойду.

Зруб лазні можна встановити на поставлені вертикально, просочені креозотом шпали. Однак при цьому слід ретельно стежити за тим, щоб грунт був сухий. Шпалу, або дерев’яний стовп можна залити в основі бетоном на 20 сантиметрів. Це дозволить захистити останню від опади. Іншим способом захистити шпалу є розміщення дерев’яною або металевою хрестовини на кінці опори. В обох випадках на дно ями насипають шар піску, висотою приблизно 20 сантиметрів.

Такий фундамент слід закладати на глибину 0.8 – 1.5 метрів, заповнюючи проміжки між опорами цегляною кладкою або бутовим каменем. По периметру слід обладнати вимощення. У ті ж випадках, коли грунт не надійний, необхідно звернутися до стрічкового буронабивної або пальові типам фундаменту. При цьому слід розуміти, що опори повинні починатися в шарах, розташованих нижче, ніж глибина промерзання грунту.

Стіни, підлога та покрівля лазні

Не слід вважати, що правильно вибрані матеріали і фундамент гарантують ідеальний результат. Вони лише є його обов’язковими складовими. Не менш важливу роль грає і вибір статі, адже це не житлове, затишне приміщення, це приміщення, яке практично не залишає волога. З цієї причини Монтаж підлоги слід починати з установки лаг, на які згодом будуть пришиті дошки з модрини або сосни. Підлога в лазні не повинен бути горизонтальним – він повинен мати ухил в 2-5 градусів орієнтовно, що змусить воду стікати так, як задумали ви. У випадку, якщо ви використовуєте «протікають» підлоги, наявність ухилу не обов’язково.

Слід зауважити, що цементні підлоги в лазнях – велика рідкість. Істотно частіше в лазнях можна зустріти «чорні підлоги» які припускають стікання води в водозбірник через спеціальні отвори, і подальший її вихід з парильні по водовідвідних трубах. Що стосується стін, то їх прийнято з бруса або колоди. В обох випадках вони прекрасно зберігають аромат дерева і пропускають повітря, забезпечуючи природну вентиляцію. При цьому слід зазначити, що використання стін із бруса – більш технологічний варіант. Вибираючи дошки для внутрішніх, оздоблювальних роботи в лазні, слід приділити увагу листяним породам дерева. Таке дерево не обробляють, щоб воно зберегло природну фактуру, лише в деяких випадках обробляють захисним просоченням.

Створюючи покрівлю лазні, слід віддати перевагу кроквяної і двосхилими варіантами. Односхилий і балочно-каркасний варіанти у даному випадку – справжня рідкість. Проте практично завжди при створенні лазні створюють горищне перекриття та безпосередньо дах. Несучі конструкції – це власне крокви і прогони. І в першому і в другому випадку слід змонтувати обрешітку, створивши водоізоляційний шар. Треба також розуміти, що високе значення має вибір покрівельних матеріалів і кут покатости її даху. Їх слід вибирати, враховуючи кількість опадів у місцевості, де будується лазня. Якщо для ваших місць можливі сильні пориви вітру – крутий скат загрожуватиме підвищення ймовірності зриву даху, одночасно з цим круток скат не дозволить сніжної маси затримуватися на даху вашої лазні. Знайти оптимальний варіант – грань між усіма можливостями – ось ваше першочергове завдання при підготовці до будівництва лазні.

Як побудувати камін своїми руками?
Прибудова веранди до будинку: поради фахівців

Залишити коментар. Або два. :-)

Опубліковано в: Статті
<