Banner
Banner
Banner

Все про столярному інструменті

грудня 2, 2011


Отже, який же він – інструмент для столяра і теслі?

Давайте про все по порядку. Навіть якщо у вас буде в руках першокласна деревина, зробити з неї щось прекрасне без спеціалізованих інструментів ви не зможете. А інструмент у мінімальному комплекті складається з молотка, сокири, лапи, викруток, долота, кліщів і гайкового ключа.

Звичайно, цього може вистачити для початківця столяра. Поступово він буде поповнюватися такими інструментами як стамески, ніж-косяк, лобзик, ножівка по металу і по дереву, електрична дрель (в комплекті якої треба мати набір свердел і шліфувальний диск для можливості швидкої і ефективної обробки різних поверхонь), наждачний папір різних типів, напилки і надфілі (з різною частотою насічки).

Ручні інструменти використовуються для виконання робіт із застосуванням власних сил. Більшість з них можна успішно замінити на механічні аналоги, які приводяться в дію електричним струмом. Проте деякі типи інструментів були і залишаються виключно ручними. До ручним Столярні та теслярські інструментів відносять молотки, ножівки, сокири, рубанки, стамески, долото, ножі, кліщі, добійник, викрутки, затискачі, напилки і дриля.

Ймовірно, найбільш важливим інструментом є молоток. Купити молоток в магазині можна або готовий, або частинами. Рукоятка для молотків робиться з деревини груші, кизилу, або акації, що відрізняється дешевизною в сукупності з твердістю. Відбійні молотки ж вимагають використання виключно високоякісних сталей. Молотки можна розділити на кілька різновидів, наприклад, на його формі. Він може бути ударну поверхню у вигляді прямокутної, квадратної або круглої площині. Інший же кінець його може бути загостреним, і використовуватися для виправлення цвяхів під час забивання.

Дерев’яні молотки, або як їх правильно називають «киянки» використовуються під час притирання при склеюванні дерев’яних масивів. Вони часто використовуються спільно з долотом, ручка якого виконана з дерева. Відомо, що удари, які можна нанести звичайним молотком по ручці долота можуть легко вивести його з робочого стану.

Столярний інструмент включає в себе також так званий теслярські молоток. Він відрізняється від звичайного тим, що один з його кінців розділений на два і використовується для висмикування цвяхів.

У роботі тесляра незамінним знаряддям є сокира. Різновидів у нього менше, ніж у молотка, але все ж вони є. Сокири поділяють на типи в залежності від кута, на якому розташовано топорище щодо рукоятки. Найчастіше лезо заточене з обох сторін. Це дозволяє його використовувати і для кубки, і для тесана. Заточені з одного боку сокири можуть бути використані виключно для тесана деревини. Прямі сокири використовуються для колки дров. При цьому топорище повинно бути розташоване щодо рукоятки під кутом дев’яносто градусів.

Остроугловим сокиру вважається, якщо топорище розташоване під кутом менше 90 градусів (80-85). Такі сокири використовуються для первинної обробки деревини (видалення кори і сучків зі стовбура).

Тупоугловие ж сокири дещо відрізняються від згадував вище. Топорище в них розташовується під кутом близько 100 градусів відносно рукоятки, що дозволяє їх ефективно використовувати для грубих робіт, таких як будівництво дерев’яного будинку або лазні.

У тих випадках, коли потрібно зробити щось з деревини, першою в гру вступає ножівка. Залежно від ширини розведення зубів і товщини полотна ми можемо отримати різну якість поверхні на зрізі. Існують ножівки різних типів, які залежно від конструктивних особливостей призначені для виконання різних робіт.

Для столярних робіт найчастіше використовують так звану ножівку з “мишачим зубом”, тобто дрібними та частими зубцями. Плотничьи ж роботи проводяться частіше з ножівками з великими і рідкісними зубами. Широкі ножівки використовуються для розпилу деревини поперек волокон. У такому випадку зуби у ножівки будуть заточені точно під кутом у сорок п’ять градусів, і розведені в сторони від центральної осі на підлогу міліметра.

Вузькі ножівки використовуються переважно для розпилу ДСП і тонких дощок, та у випадках випилювання криволінійних деталей . У таких випадках і спосіб заточки, і розмір розведення зубів повністю ідентичний заточенню широкої ножівки. Ножівки з обушком використовуються для випилювання невеликих деталей або при додатковій підгонці сполук. Їх особливість полягає в тому, що їх полотно по всій своїй довжині підкріплено дощечкою. Тонкі полотна ножівок цього типу не можуть самостійно утримати напрям розпила і можуть ламатися під час робіт.

Рубанок є не менш незамінним інструментом при роботі з деревиною. Завдяки використанню цього інструменту ви зможете зняти зайву деревину і зробити поверхню деталі рівною. Корпус рубанка може бути як металевим, так і дерев’яним. Металеві рубанки показують себе з кращого боку під час обробки твердих порід дерева і ДСП. Що стосується дерев’яних рубанків, то вони використовуються переважно при виконанні основних робіт. Він чудово ковзає оброблюваної поверхні, а тому менше стомлює працюючих. Слід розуміти, що для ефективної роботи у вас має бути кілька типів рубанків, з яких би можна було вибирати потрібні інструменти і для стругання маленьких і нетривких деталей, і для стругання величезних дощок і косяків.

Шерхебель використовуються при грубій роботі з деревиною. Фактично він виконує підготовку поверхні для подальших робіт, згладжуючи нерівності, що з’явилися після розпилу. Інструменти такого типу відрізняються тим, що в них фаска знята півколом з ножа. Шерхебель повинні бути масивними і важкими, що дозволить простіше долати перешкоди. З цієї причини корпус найчастіше роблять із металу. Одинарні рубанки використовуються для вирівнювання поверхонь після робіт з шерхебелем. Рубанки цього типу мають дещо не такими лезами: їх ширина складає близько чотирьох сантиметрів. Стружка в такому випадку з’являється рівна, і майже не ламається, проте поверхня може сколюватися, утворюючи задираки.

Подвійні рубанки використовуються для очищення поверхні під час остаточних обробок. Він дозволяє добитися ідеально рівною, дзеркальної поверхні. Конструкція цього рубанка дозволяє захистити оброблювану деревину від появи відколів. Це досягається за рахунок використовуваного пристосування для ламання стружки.

Фуганки і полуфуганков використовуються під час стругання поверхонь великих деталей. Довжина колодки для фуганком коливається в межах 70-80 сантиметрів, для полуфуганков – 50-60 сантиметрів. Ножі, звичайно ж, повинні бути також відповідними – по 5-8 сантиметрів завширшки. Після того, як поверхня оброблена фуганком, вона в обов’язковому порядку повинна бути оброблена подвійним рубанком, лезо у якого виступає менш ніж на 0.4 міліметра.

Шліфтік – це укорочені рубанки, які мають два вузьких, косо поставлених ножа. Він служить для зачистки задирака, а також сучків і свілеватості, які не вдається обробити простим рубанком. Оскільки в конструкції цього столярного інструменту не передбачений стружколом, то з-під леза виходитиме тонка стрічка, закручується на виході. Оскільки це може призвести до небажаного появи відколів, то доцільно забезпечити рубанок стружколомом.

Іншим інструментом, який трохи схожий на рубанки, є цінубель. Основне його призначення полягає у вирівнюванні поверхні дощок і плит перед склеюванням. Прострогать поверхню виробу спочатку вздовж волокон, а потім поперек їх, ми отримаємо максимально рівне виріб. Для робіт по дереву використовуються також і стамески. Інструменти цього типу допоможуть зробити те, з чим не впорається ні рубанок, ні пила, ні ряд інших корисних інструментів. Найчастіше прямі стамески використовуються для створення прямокутних поглиблень. Слід зауважити, що ширина полотна в цьому випадку дає можливість отримувати як отвори великих розмірів, так і маленьких. При цьому ширина полотна, як правило, знаходиться в діапазоні від трьох міліметрів до шести сантиметрів. У прямих стамесок фаска з полотна знімається лише з одного боку, товщина ж при цьому коливається в межах 0.5-1.5 см (змінюється не тільки товщина, але і кут заточування).

Стамески напівкруглої форми використовують тоді, коли треба зробити круглі отвори або заглибини, або вирівняти їх. Зручно за допомогою стамесок робити і плавні лінії, які неможливо отримати, використовуючи звичайні, прямі стамески.

Напівкруглі стамески можна розділити на декілька типів залежно від ширини полотна, радіусу кола та глибини її проникнення в масив деревини. Відповідно до класифікації такого типу виділяють пологі, круглі, і глибокі напівкруглі стамески, які іноді називають церазікамі.

Інструмент для столяра і теслі повинен включати в себе як мінімум дві напівкруглих стамески, ширина полотна яких повинна коливатися в межах 10-12, а з точки зору форми одна повинна бути пологому, а інша – круглої.

Кутові стамески використовуються для вибірки деревини при отриманні геометрично точних заглиблень. Вони розрізняються шириною полотна і кутом між лезвийні фасками (45-90 градусів).

Наступний тип стамесок – стамески-клюкарзи використовуються при вибірці деревини під час утворення поглиблень у випадках, коли використання інших інструментів неможливо. Вони відрізняються від розглянутих вище вигнутим полотном. Клюкарзи поділяються на напівкруглі, прямі і вугільні, можуть відрізнятися шириною полотна, глибиною зняття фаски під час заточування, величиною радіуса, характером і величиною вигину.

Стамески зовні схожі на долото, що використовується для довбання деревини. На його ручки ви побачите металевий наконечник, який не дозволяє деревині розтріскуватися під ударами молотка. Щоб виключити можливість ушкодження рукоятки і забезпечити краще проникнення леза в масив деревини, долото використовують разом з киянкою. Долото відрізняється більш масивним полотном, ніж використовується в стамесці. Бувають столярні та теслярські долото. У столярного долото ширина робочого полотна менше 15 мм, у той час як у дерев’яних будівельних конструкцій полотна ширина більше 20 мм. При цьому, полотно у столярного долото не володіє розширенням біля основи, в той час як дерев’яних будівельних конструкцій володіє таким розширенням в обов’язковому порядку.

Наступним важливим інструментом є нож-косяк, який використовується для різання маленьких заглиблень і розрізання на шматки шпони. Лезо такого ножа скошено в кут 30-40 градусів. При цьому полотно ножа в залежності від призначення може становити 4 мм – 5 мм. Заточка леза в ножах такого типу може бути з одного боку або з обох. Ножі в залежності від цього діляться на два типи: з двома або однією фаскою. Якщо в ножі одна фаска, то не суттєво, з якою саме боку вона знята. Фаски такого типу використовують, працюючи однією рукою (лівою чи правою).

Ножі з одного фаскою дозволяють прорізати виріб лише з одного боку. З двома же – ріжуть відразу по дві сторони від леза. Саме це і є основне призначення ножів такого типу – прорізати деревину. Ножі цикля як зрозуміло з назви використовуються для ціклованія. Вони виглядають як ріжучі ножі, закріплені в рукоятці з твердої деревини. Під час заточування фаску знімають з одного боку під кутом в 45 градусів. Це дозволяє ковзати ножем по поверхні, при цьому знімаючи тонку стружку і не заглиблюючись в масив.

Використовуються серед іншого інструменту для роботи з деревиною та кліщі. Звичайно ж, часто їх основним призначенням стає витягування цвяхів або відкушування їх капелюшків, або ж згинання тонких виробів з металу під час кріплення. Можна виділити такі інструменти як гострогубці, круглогубці і плоскогубці.

Добійник використовуються для заглиблення капелюшків цвяхів до масиву деревини. З шурупами ж зазвичай працюють, використовуючи викрутки різного типу (залежно від того, який паз на шапці шурупа).

Інструмент для столяра і теслі включає в себе затискачі різного типу, які використовуються для кріплення і стягування деталей. Це і лещата, і струбцини, і вайми, і преси … На ряду з вище перерахованими інструментами використовуються дерев’яні бруски, гуми, мотузки, напилки різних форм і розмірів, … все це – інструменти, без яких навіть початківцю столярові або теслі доведеться туго.

Як вибрати шуруповерт
Як правильно вибирати електроінструменти

Залишити коментар. Або два. :-)

Опубліковано в: Інструменти
<