Banner
Banner
Banner

Чим покрити дах заміського будинку?

січня 27, 2012


При будівництві або капітальному ремонті приватних заміських будинків або котеджів гостро постає питання про матеріал, яким слід покрити покрівлю, оскільки саме дах є одним з головних елементів будь-якої будівлі і споруди. До матеріалів, що покриває покрівлю, висуваються такі вимоги як міцність, довговічність, функціональність, надійність і, звичайно ж, привабливість, оскільки покрівля повинна гармонійно вписуватися в оформлення всієї будівлі та прилеглих територій. Важливо не забувати, що вибираючи матеріал для будівництва покрівлі, слід керуватися не тільки економічними аспектами будівельних матеріалів, а й такі важливі характеристики, як кліматичні умови експлуатації будинку, і конструкція покрівлі. При цьому не слід також забувати і про якість матеріалів, і про різних фірмах-виробників, оскільки часто якість будматеріалу залежить від торгової марки. Сучасний ринок будівельних матеріалів пропонує безліч різновидів продукції для покриття покрівлі різних цінових та якісних категорій. Найпоширенішими на сьогоднішній день є черепичні та металеві покрівлі. Останнім часом стали використовуватися такі новинки вітчизняного будринку, як м’яка покрівля та покрівля із застосуванням інших сучасних матеріалів.

Як зазначалося вище, одним з головних критеріїв, за якими слід підбирати різновид матеріалу для покриття покрівлі, це кліматичні умови експлуатації конкретно взятого будинку. Якісна дах повинна з легкістю витримувати пориви вітру і надійно захищати будівлю від всіх видів опадів. Також дах повинен бути міцною, оскільки сильний порив вітру може скинути на покрівлю якийсь предмет, який був піднятий вгору сильним вихором. Якщо подібні урагани для місцевості не рідкість, то слід підбирати матеріал для покрівлі досить міцний, стійкий до корозії і з хорошою вологостійкістю. При цьому не слід забувати і про звукоізоляцію, оскільки при сильному дощі звуки падаючих крапель можуть не дати заснути вночі, а вдень буде не комфортно перебувати в постійному шумі. Для більшості європейських країн, включаючи східноєвропейські держави, характерні морозні зими і жаркі літні місяці. У цьому випадку головним критерієм для вибору матеріалу для покрівлі є його стійкість до періодичних перепадів температур, а також здатність зберігати первинну форму і структуру під дією палючих сонячних променів та сильних морозів. Якщо для району, в якому будується будинок, традиційно випадання великої кількості снігу, то слід додатково покрівлю зміцнити, оскільки снігові маси, що осіли пластами на даху, надають вельми відчутний тиск на конструкцію. Якщо не подбає про зміцненні покрівлі, вона може обрушитися після першого ж серйозного випадання опадів. Ще одним критерієм вибору матеріалу є його пожежобезпечність, оскільки матеріал повинен не стати причиною спалаху, а в разі пожежі якомога довше час не загоряється. Крім цього дах рятує людину від шкідливого ультрафіолетового випромінювання, проникнення шкідливих речовин, а також захищає від надмірного переохолодження взимку і перегріву літом.

Найпоширенішими матеріалами, якими покривали заміські будинки останні 2-3 десятиліття минулого століття, були азбоцементний шифер (як покрити дах шифером) і сталь, які і до цього дня залишаються дуже затребуваними. Всім добре відомий сіруватий азбоцементний шифер, який має відмінну водонепроникністю, добре витримує механічні дії, витримує значні навантаження скупчилися снігових мас і відмінно переносить великі перепади температур. При цьому важить цей матеріал не багато, а от термін експлуатації досягає 40 років. До позитивних якостей шиферу також можна віднести його негорючість. Звичайно ж, даний матеріал володіє крім позитивних якостей і негативними сторонами. Після закінчення деякого періоду часу, у асбоцементного шиферу може погіршитися рівень водонепроникності, а зовнішня поверхня може стати кілька спученої. Крім цього, кромки шиферних листів легко відколюються і фарбували. Також до негативних якостей шиферу можна віднести появу лишайника на затінених ділянках покрівлі.

Другим за поширеністю матеріалом покриття покрівлі є метал. Всі металеві покрівлі в свою чергу поділяються на класичні сталеві даху і даху з кольорових металів. Найбільш відомою і популярною, безсумнівно, залишається покрівельна оцинкована сталь, яка володіє великою кількістю незаперечних переваг. Якщо правильно встановити покрівлю і грамотно укласти листи оцинкованої сталі, вона зможе легко витримати навантаження поривів вітру і тиску снігових мас. Крім цього оцинковані листи прості в обігу і коштують порівняно недорого. Застосування кольорових металів для покриття дахів відомо ще з давніх часів, але така покрівля обійдеться власникові будівлі у значну суму. До основних переваг таких матеріалів можна віднести відмінні антикорозійні характеристики і довговічність. На сьогоднішній день серед кольорових металів в якості покриття для даху найбільш часто використовують алюміній, цинк-титан і мідь.

Гідну конкуренцію вищеперерахованих матеріалів складає черепична покрівля, яка також поділяється на декілька основних видів, серед яких класична керамічна черепиця, металочерепиця та бітумна черепиця. Всі види черепиці успішно застосовуються зараз у будівництві будинків, а вибір того чи іншого її виду залежить від вимог, висунутих до конструкції покрівлі. Але в одному всі види і різновиди черепиці схожі: вони ефектно прикрасять будь-яку будівлю і гармонійно увіллються в загальне оформлення будівлі. Сучасні різновиди натуральної черепиці виготовляють з кварцового піску, в який додають різні полімери, або ж цемент. У першому випадку черепиця іменується полімерпіщаної, а в другому бетонної або цементно-піщаною черепицею. Завдяки новим добавкам сучасні черепиці набагато довговічніші і міцніше своїх попередників. Черепична покриття легко витримує сильні пориви вітру і температурні перепади, а також пристосоване до звичайних осадовим деформацій покрівельної конструкції. Ще однією важливою позитивною характеристикою таких різновидів черепиці є той факт, що покрівельна конструкція, фігурально висловлюючись, дихає. Це означає, що під черепицею не виникає вологи або конденсату. За зовнішнім виглядом іноді досить складно визначити натуральну черепицю, від описаних вище різновидів, але при цьому нові черепиці в кілька разів дешевше. Що стосується довговічності, то і тут вони практично рівні. До головних недоліків черепиці можна віднести її крихкість. Це негативне якість властиво не тільки натуральної черепиці, а й новим видам. Для установки черепиці необхідно спорудити потужний каркас, який би витримав масу черепиці, що також є мінусом. Також при використанні черепиці слід забезпечити надійний водостік, а це можливо при крутому схилі покрівлі (не менше 30 градусів). Що стосується пологоскатних покрівель, то в цьому випадку черепиця може і не підійти як матеріал для покриття.

Найпопулярнішою серед різновидів черепиці, є металочерепиця, яка знайшла таку популярність завдяки відносній дешевизні і відмінним набором якостей, необхідних для матеріалу, який використовується в покритті покрівлі. Металочерепиця важить порівняно мало, що дозволяє не обтяжувати конструкцію покрівлі, а також спрощує процес встановлення даху. Даний вид черепиці володіє значною довговічністю, добре переносить перепади температур, практично не зношується і не втрачає первісної форми і кольору, вологостійкий, не пропускає ультрафіолет, а також стійкий до механічних впливів і пожежобезпечний. Металочерепицю сьогодні можна зустріти на багатьох будівлях, особливо в нашій країні. Даний матеріал являє собою оцинкований з двох сторін сталевий лист, малої товщини. Зовнішня сторона листа зазвичай покривається деякими видами пластику, серед яких поліестер, пурал і пластізол. Для жаркого клімату відмінно підійдуть пластини з поліестеровим покриттям, тоді як металочерепицю з пуралом слід використовувати в областях з сильними періодичними перепадами температур і сильними опадами. Звичайна металочерепиця значно міцніше класичної плоскої покрівлі із сталевих листів, оскільки має хвилясте розтин. В якості основи для листа металочерепиці іноді застосовують не тільки сталь, а алюміній, що несе в собі ще ряд переваг. Так алюміній є одним з найлегших металів, і при цьому володіє непоганими показниками міцності. Мала вага конструкції дозволяє ще більше розвантажити покрівельну конструкцію. Але алюміній значно дорожче стали, тому металочерепиця з алюмінієвих листів поки не стала популярною. До загальних недоліків металочерепиці, виготовленої з дешевих матеріалів, можна віднести низьку тепло-і звукоізоляцію, а також нетривалий термін експлуатації. Якщо конструкція даху представляє складну форму, то при монтажі металочерепиці буде багато відходів, які виллються в зайві грошові витрати.

Іноді для покриття даху використовується дешевий вид покриття – руберойд, який має багато негативних сторін, але все ж успішно використовується і до цього дня. Руберойд являє собою щільний папір, просочену бітумом. Тому вартість його така низька, а ось про довговічність тут і говорити не доводиться – даний матеріал володіє незначним терміном експлуатації. Крім цього, негативною характеристикою руберойду є низька міцність. До позитивних сторін руберойду крім його відносної дешевизни відноситься його багатоликість, оскільки у цього матеріалу існує велика кількість різних різновидів і модифікацій. В принципі до таких модифікацій належать і популярні нині гнучка черепиця і ондулін. М’яка покрівля є відносною новинкою на вітчизняному будівельному ринку, але вже здобула деяку популярність при покритті плоских покрівель. На сьогоднішній день існує кілька основних різновидів м’яких покрівель, серед яких покрівельна мастика, яка представляє собою безшовний матеріал, і полімерна покрівельна мембрана, яка виготовляється у вигляді листів, які в свою чергу згортаються в рулони. Виготовляється м’яка покрівля їх декількох складових, включаючи різноманітні полімерні матеріали, які покликані покращити якісні показники покриття. За розрахунками фахівців, якісна м’яка покрівля може прослужити надійно до 50 років.

Вищезазначена вище м’яка покрівля тільки нещодавно почала завойовувати позиції в нашій країні, тоді як у розвинених країнах Північної Америки приблизно 80 відсотків усіх будівель покриваються саме цим матеріалом. А, як усім добре відомо, американці є прагматичними людьми, які не будуть використовувати щось погане. В якості основи м’якої покрівлі виступає міцний стеклохолст, оброблений з двох сторін бітумом і різними специфічними добавками, які захищають поверхню листа від механічних пошкоджень і шкідливих ультрафіолетових променів. Якщо м’яка покрівля буде використовувати в жаркому кліматі з палючим Сонцем, то її додатково покривають сланцевої або базальтової крихтою, яка захистить від впливу сонячних променів. До переваг такого різновиду покрівельних матеріалів можна віднести відмінну гідроізоляцію, коррозостойкость, пожаробезопасность, стійкість до температурних перепадів і механічних навантажень, а також, звичайно, гнучкість. Саме гнучкість цього матеріалу дозволяє без особливих втратити покрити навіть найскладніші конструкції покрівель. Даний матеріал крім великої кількості позитивних характеристик володіє і рядом негативних показників. Так у випадку пошкодження однієї з плит, потрібно не тільки її заміна, а й заміна сусідніх ділянок, оскільки при укладанні покриття сусідні ділянки зазвичай злипаються. Укладати м’яку покрівлю прямо на крокви не можна, а слід попередньо спорудити міцну підоснову, виготовлену з водостійкої фанери. Такі нюанси укладання даного матеріалу дещо збільшує вартість покрівельної конструкції. Також м’яку покрівлю не рекомендується укладати при негативних температурах, оскільки клейкий шар покриття може погано зчепитися, що призведе до погіршення якостей покрівельного покриття.

Новинками серед покрівельних матеріалів на вітчизняному ринку крім м’якої покрівлі є ондулін, єврошифер і стільниковий полікарбонат. Всі ці матеріали вже почали широко застосовуватися в сучасних вітчизняних будівництвах і встигли заслужити багато позитивних відгуків. Так ондулін є простим у застосуванні матеріалом, укладати який можна безпосередньо на стару покрівлю. Ще одним позитивним моментів у застосуванні ондуліна є його пластичність, яка дозволяє застосовувати цей матеріал для формування криволінійних покрівельних покриттів, радіус кривизни яких становить більше п’яти метрів.

Дахи з металочерепиці
Софіти. Кілька ідей для оздоблення

Залишити коментар. Або два. :-)

Опубліковано в: Дах
<